2011. ápr. 28.

Bifteki 2.

Hozzávalók: 1/2 kg darált hús (a görög bifteki mindig marhahúsból készül), 1 nagy hagyma apróra vágva vagy reszelve, 1 tojás (elhagyható), 3-4 szelet (száraz) kenyér (beáztatva, kicsavarva és felmorzsolva), 2-3 leveseskanál tej (elhagyható), só, bors, oregánó, olívaolaj.
Elkészítése: A hozzávalókat jól összegyúrjuk. Ha nem használunk tojást, hogy diétásabbá tegyük a biftekinket akkor 2-3 leveseskanál citromlevet vagy ecetet, kell a masszához adni és a tejet is, mellőzzük. Ebből az adagból 4 nagy lapos biftekit formálunk, amelyeket grillen jól megsütünk. A legfinomabb a szénen sült bifteki, de megszokott eljárás a sütőben megsütni grillen vagy akár tepsiben krumplival. Ha ez utóbbi megoldást választjuk, akkor a krumplikat megpucoljuk, kockákra vágjuk, jól megsózzuk, borsozzuk egy tálban, majd a tepsiben elhelyezett biftekik köré és közé helyezzük majd a tepsibe a zsiradékon kívül annyi levet, öntünk (víz és egy citrom leve) hogy körülbelül kétujjnyi legyen, tehát a tepsiben lévő alapanyagok feléig érjen. Ha a sütés vége felé még kéne egy kis víz, lehet pótolni. A víz a sütés végére elpárolog és a gőzben a krumpli finom puhára fő, a sütés hatására pedig megpirul.

Bifteki 1.

Hozzávalók: Fél kg darált hús (a görög bifteki mindig marhahúsból készül),, 4 ek. olívaolaj, 1 tojás, 1 kis paradicsom, 2 ek. kétszersültmorzsa, 1 ek. finom búzadara, 2 ek. reszelt Kefalotiri sajt, 1 kis fej hagyma.
Elkészítése: A paradicsomot megmosom, megtisztítom, kimagozom, és finomra vágom, a hagymát megtisztítom, és szintén finomra vágom. A darált húst egy tálban a tojással, a paradicsommal, a hagymával, a kétszersültmorzsával, a búzadarával és a sajttal alaposan összegyúrom. A kezemet időnként sörrel nedvesítem. Az egészet lefedve mintegy 4 órára a hűtőbe teszem. A masszából fasírtokat formálok, azokat beolajozom és egy serpenyőben oldalanként, mintegy 7-8 percig sütöm. tzazikivel tálalom. (A kefalotiri egy sós-édes ízű görög keménysajt.)

Tőkehal zöldsaláta levelekben (marulofila gemisztá me tono)

Hozzávalók: 1/2 kg sózott tőkehal, kb. 24 db friss zöldsaláta levél (a nagy, sötétzöld fajtából), 1 kis csésze rizs, 1 db lereszelt hagyma, egy kevés fokhagyma por, 4-5 db zellerszál levelekkel apróra vágva, egy kevés bors, só, 1 db lehéjazott és apróra vágott paradicsom, 3 kanál olíva zsír (ha nincs kéznél, akkor használjunk olajat), 1 doboz paradicsomkonzerv (200 ml) darabos paradicsomokkal.
Elkészítése: Ha sózott halat vásárolunk, akkor azt egy nagy tál vízbe kell tenni és legalább egy napon át, áztatni (de még jobb két napon át), úgy hogy többször lecseréljük róla a vizet. Mikor a só már kiázott belőle, nekifogunk és kicsontozzuk. Elég nyűgös munka, de a végeredmény megéri az aprómunkával való bajlódást. Ha fagyasztott halból készítjük, akkor egyszerűen csak kifagyasztjuk és megtisztítjuk a halakat. Ha frissből, akkor csak a tisztítással kell, bajlódjunk.
Ezekután lehúzzuk a hal bőrét, kicsontozzuk és a húst apróra, vágjuk. Leforrázzuk a salátaleveleket és lefolyatjuk róluk a vizet. Összekeverjük a haldarabokat a rizzsel, hagymával, fokhagymával, zellerrel és a paradicsommal. Megkóstoljuk (fontos, mert nem lehet tudni kinek mennyire sikerül a sótalanítás, lehet teljesen sótalan lesz, vagy elég sós), sózzuk (ha még kell), borsozzuk.
Minden salátalevél közepébe teszünk egy adag masszát, és begöngyöljük. Egymás mellé helyezzük őket egy fazékba, leöntjük a zsírral, hozzáadjuk a paradicsomszószt (turmixolt paradicsomok frissen vagy konzervből), só, bors, letakarjuk egy tányérral őket nyomatéknak és hagyjuk lassú tűzön fortyogni kb. egy fél órát.

Tőkehal krokett (krokéttész tono)

Ez különösen finom sör-, vagy borkorcsolya. Kedvelt étel olyan ünnepnapokon mikor a húsevést tiltja a vallás.
Hozzávalók: 3-4 közepes tőkehal (friss, fagyasztott vagy sózott), 4 tojás, 1 borospohár olaj, 1 pohár liszt, 1 pohár sör, bors és só ha szükséges.
Elkészítése: Ha sózott halat vásárolunk, akkor azt egy nagy tál vízbe kell tenni és legalább egy napon át, áztatni (de még jobb két napon át), úgy hogy többször lecseréljük róla a vizet. Mikor a só már kiázott belőle, nekifogunk és kicsontozzuk. Elég nyűgös munka, de a végeredmény megéri az aprómunkával való bajlódást. Ha fagyasztott halból készítjük, akkor egyszerűen csak kifagyasztjuk és megtisztítjuk a halakat. Ha frissből, akkor csak a tisztítással kell, bajlódjunk.
Miután a húst leválasztottuk a csontról, és apró darabokra vágtuk, összedolgozzuk a többi hozzávalóval. Gyakorlott háziasszonyok látni fogják, ha valamiből még kell, ahhoz hogy jól összeálljon a massza, amikor is hosszúkás, "mititei" alakú fasírtokat formálunk. Majd ezeket kisütjük forró és bő olajban.

Görög pisztráng

Hozzávalók: 4 darab kb. 30 dekás pisztráng, peperoni konzerv, olajbogyó konzerv, 1 fej hagyma, fűszerkeverék, olivaolaj.
Elkészítése: A pisztrángot megmosom, megtisztítom, és szárazra törlöm. A hagymát apróra vágom, a peperonit kis darabokra vágom, az olajbogyókat nyolcfelé vágom. Ezeket az olajjal és a fűszerkeverékkel marináddá keverem. A halakat egy nagy felfújtformába helyezem, és leöntöm a marináddal. Mintegy 24 órára a hűtőbe teszem, miközben a halakat egyszer megforgatom. A halakat alufóliában, vagy halsütőben faszénparázs felett 20 percig sütöm. Illik hozzá a görög parasztsaláta, illetve a friss fehérkenyér

Ecetes polip (htapodi xidátó)

Hozzávalók: 1 polip egészben (körülbelül 2 kilós), fél csésze jó minőségű ecet, 4-5 fekete borsszem, só, olívaolaj, 1-2 csipet oregánó.
Elkészítése:
1. Ha fagyasztott a polip, akkor éjszakára kivesszük a fagyasztóból és hagyjuk a konyhapulton kiengedni. Jól megmossuk, megfordítjuk (olyan, mint egy zacskó) majd a testéből kivesszük a beleket, a szemeket és a szájából a fogakat. Odatesszük főni bő vízben.
2. Miután pár percig forrt, kivesszük, leszűrjük, lemossuk majd újabb bő forrásban lévő vízbe megint, feltesszük főni, hozzátesszük a borsot, kevés sót és az ecetet. Lassú tűzön addig főzzük, amíg megpuhul.
3. Mikor már puha, kivesszük, leszűrjük róla a vizet, és ujjnyi darabokra vágjuk. Ekkor, aki nem szereti a tapadó felületekkel ellátott bőrét, simán lehúzhatja róla és marad a fehér, csirkehúshoz hasonló húsa.
4. A darabokra vágott puha húst egy tálba tesszük, majd leöntjük olívaolaj- oregánó- ecet keverékével, hogy a húst ellepje. Ebben a páclében legalább egy napot hagyjuk (hűtőben) majd másnap tálaljuk. A páclében a hozzávalókat ízlés szerinti mennyiségben kell fölhasználni, de ez az étel jó savanykásan fogyasztandó, előételként.
Megjegyzés: Minél frissebb a polip annál keményebb a húsa. Ezért ha nem fagyasztottból készítjük, akkor több idő kell a főzéshez.

2011. ápr. 23.

Rakott makaróni sütőben másképpen (Paszticció)

Hozzávalók: 250 gr vastag (kb. fél centi átmérőjű), rövid (fél ujjhossz) makaróni, 2 tojás, felverve, 3/4 csésze reszelt sajt (ne legyen nagyon sós és száraz, de sótalan sem vagy túl zsíros), 2 leveseskanál morzsa, 750 gr darált marhahús, 2 közepes hagyma apróra vágva, 3-4 turmixolt paradicsom vagy 400 ml paradicsomkonzerv, egy kanál sűrű paradicsompaszta, 1/4 csésze száraz fehér bor, 1 kocka Maggi vagy egyéb marhahúslé, 1/2 kávéskanál őrölt fahéj, még egy felvert tojás, besamel krém.
Elkészítése:
1. A hagymát apróra vágjuk és megfuttatjuk forró olajon. Rátesszük a darált húst, fehéredésig keverjük, majd ráöntjük a paradicsomlét, fűszerezzük. Lassú tűzön rotyogtatjuk fél órát, amíg elfövi a levét. A legjobb a darált húst azelőtt való nap elkészíteni. Miután kihűlt beleteszünk egy felvert tojást.
2. Bezsírozunk egy 2,5 literes tűzálló tepsit. Majdnem készre főzzük a makarónit, leszűrjük. Melegen összekeverjük őket a két felvert tojással és reszelt sajttal, majd leterítjük a tepsi aljába.
3. A makarónira simítjuk a darált húst, erre pedig a besamel krémet egyenletesen. Ezt megszórjuk a morzsával, közepes sütőben alsó rácson megsütjük, amíg piros lesz a teteje.

Rakott makaróni sütőben (Paszticció)

Az egyik legismertebb, legelterjedtebb és legkedveltebb (főleg a gyerekek által) étel, ami valószínűleg olasz eredetű lehet.
Hozzávalók: 3/4-1 kg darált hús, 1 hagyma apróra vágva, 3-4 cikk fokhagyma, ízlés szerint fűszerek: 3-4 szegfűbors, 1 fahéjdarab, csipet vadmenta, só, bors, 3-4 turmixolt paradicsom vagy 200-250 ml paradicsomkonzerv, 5-6 tojás, reszelt sajt, ízlés szerinti mennyiségben, 1 kg vastag, hosszú makaróni (2-s számú), besamel krém
Elkészítése:
1. A hagymát apróra vágjuk és megfuttatjuk forró olajon. Rátesszük a darált húst, fehéredésig keverjük, majd ráöntjük a paradicsomlét, fűszerezzük, beletesszük az apróra vágott fokhagymát. Lassú tűzön rotyogtatjuk fél órát, amíg elfövi a levét. A legjobb a darált húst azelőtt való nap elkészíteni. Miután kihűlt beletesszük két tojásnak a fehérjét habbá verve.
2. Majdnem készre főzzük a makarónit (pl. 10 perc, főzési idő helyett 8 perc, főzés), leszűrjük.
3. Egy nagy kikent tepsibe beleöntjük a makaróni felét és ráöntjük a felvert tojásokat, elegyengetjük hogy a tojásos makaróni mindenhova egyenletesen jusson. Megszórjuk bőven reszelt sajttal. Rátesszük, elegyengetjük a húsos masszát. Ráöntjük a maradék makarónit, elegyengetjük. Ráöntjük a besamel krémet, elegyengetjük, megszórjuk bőven reszelt sajttal.
4. Közepes sütőben, alsó rácson addig sütjük, amíg szép piros lesz a teteje és az alja is, átsül.

Töltött cukkínik sütőben (kolokithákjá gémisztá szto furnó)

Hozzávalók: (6 személyre) 1,5 kg közepes cukkíni, 1 teáscsésze olívaolaj, 1 apróra vágott hagyma, 1/2 kg darált marhahús, só, bors, petrezselyemzöld apróra vágva, 2 nagy kétszersült vagy ennek megfelelő száraz kenyér, 1/2 csésze tej, 1 csésze puha reszelt sajt, besamel krém.
Elkészítése:
1. A cukkíniket megmossuk, megtisztítjuk, levágjuk a végüket. Hosszában egy hosszú csíkban levágjuk mindegyikről a héját, majd megfőzzük őket. Ehhez sós, lobogó vízbe tesszük a cukkíniket és körülbelül 8 percig, főzzük, hogy megpuhuljanak, de ne főjenek szét. Kivesszük a cukkíniket a vízből, leszűrjük, majd egy kiskanállal a levágott csík mentén kivájjuk a belsejüket. A tepsit kikenjük a zsiradékkal és lehelyezzük a cukkíniket, a kivájt részükkel felfele, egymás mellé.
2. Zsiradékban, olajban megfuttatjuk az apróra vágott hagymát, hozzátesszük a darált húst, és addig pirítjuk kavargatva, amíg a hús kifehéredik. Fontos a kavarás, mert ha nem, akkor a hús összeáll galacsinokba. Hozzáteszünk egy kiskanál sót, borsot, a petrezselyemzöldet és egy kis vizet. Hagyjuk lassú tűzön főni körülbelül 1/2 órát. Levesszük a tűzről.
3. A kétszersülteket tejbe áztatjuk, hozzá adjuk a húshoz. A masszához adjuk a sajt 3/4-t és a tojást. Jól összekavarjuk, majd megtöltjük vele a cukkíniket. Minden cukkínit leöntünk besamel mártással, megöntözgetjük a maradék olajjal és közepes hőmérsékleten, sütőben körülbelül 45 percig, sütjük.
Megjegyzés: Kedvelt megoldás hogy a cukkínik közötti és körüli szabad helyet kihasználva a tepsiben, kockákra vágott krumplit szurkálnak közéjük. Ha ezt a módszert alkalmazzuk, akkor a krumplikat egy tálban felvágjuk és megsózzuk, borsozzuk alaposan, majd miután beszurkáltuk őket az étel közé, a tepsibe vizet öntünk, jó egy ujjnyit. Ez szükséges, ahhoz hogy a krumplik is megfőjenek, és finom szaftos maradjon az étel.

Zöldséges makaróni sütőben (mákárónjá szto furnó)

Hozzávalók: 1/2 kg spagetti, 2 cukkíni, 3 paradicsom, 2 hagyma, 5 leveseskanál vaj vagy margarin a besamelnek, 2 leveseskanál vaj vagy margarin a zöldség pirításához, 5 leveseskanál liszt, 1,5 l tej, 1 leveseskanál Colman por-mustár (elhagyható), 20 dkg reszelt sajt, 2 felvert tojás, kapribogyó (elhagyható), egy kevés morzsa.
Elkészítése:
1. Elkészítjük a besamelt a fent megadott alapanyagokból az itt leírt módon.
2. A hagymát és a cukkínit megreszeljük, megsózzuk, kicsöpögtetjük, kinyomkodjuk és megpirítjuk őket az erre való vajon.
3. A spagettit két perccel kevesebbet főzzük az előírtnál.
4. Összekeverjük a makarónit a besamel 4/5-vel. Egy közepes tepsit (pizzaformát) kikenünk vajjal, megszórjuk a morzsával és beletesszük a besameles makarónit. Erre rátesszük a megmaradt besamelt. A karikára vágott paradicsomokból kivesszük a magot, ráfektetjük őket a besamelre, kicsit belenyomva őket a mártásba. Megszórjuk kapribogyóval és 180-200 fokos sütőben, megsütjük kb. 35 percig.

Tengeri fogas keszeg fehér mártásban (pszári sze ászpri száltsza)

Hozzávalók: 6 szelet (adag) keszeg, 2-3 db apróra vágott murok (sárgarépa), 30 dkg zellerzöld, 2-3 db hagyma durvára vágva (nem nagyon apróra), 2 kiskanál corn-flour (vagy liszt), 15 dkg margarin (olívaolaj), 1 db citrom leve só, bors.
Elkészítése:
1. Megmossuk és megtisztítjuk a halat, ha nem adagok, akkor feladagoljuk, felvágjuk.
2. Megsózzuk, - borsozzuk, behelyezzük őket egy tepsibe és leöntjük citromlével meg az olvasztott margarinnal.
3. Köréjük, - rájuk szórjuk a többi zöldséget, felöntjük vízzel, (hogy majdnem ellepje a halakat), betakarjuk egy nedves sütőpapírral a tepsit és kb. 25 percig sütjük közepes csőben.
4. Miután megsült-főtt a hal, a levét (nem a zöldségeket) kitöltjük egy kis lábosba (egy kevés azért maradjon a halakon), felforraljuk, besűrítjük a corn-flours-szel. A mártás kész is van.
Tálalhatjuk is a halat, leöntve a mártással és garnírozva a zöldségekkel.

Tavaszi pisztráng (pésztrofa ánixiátiki)

Hozzávalók: 6 db közepes pisztráng, 2-3 db sárgarépa, 1 marék illatos fűszernövény (pl. bazsalikom), 1-2 db karikára vágott hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma apróra vágva, 200 gr margarin vagy olívaolaj, 2 db citromnak a leve.
Elkészítése:
1. Megmossuk, megtisztítjuk a pisztrángokat
2. Megsózzuk, megborsózzuk a halakat majd mindegyiket külön-külön egy-egy négyszögletes alumíniumfóliára, helyezzük (akkorára hogy bele lehessen göngyölni a halat), meglocsoljuk a citromlével és megkenegetjük a margarinnal.
3. A halakra és a halak köré pakoljuk a zöldséget, az egészet begöngyöljük az alumíniumfóliába és betesszük a sütőbe (rácsra vagy egy tepsibe hogy nehogy a kifolyó leve összepiszkítsa a sütőt).
4. Közepes előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük, majd melegen tálaljuk.

Polip- fasírtok (htapodokeftedesz)

Hozzávalók: 1 kg polip, 3 tojás, 2 vöröshagyma, 1/2 kötés petrezselyemzöld, csipet oregánó, morzsa vagy liszt, amennyit felvesz, só, bors, olaj a sütéshez.
Elkészítése:
1. Kiengedjük a polipot ha fagyasztott állapotban vásároltuk. Megmossuk, megfordítjuk, majd kitakarítjuk a beleit, a szemeit és a szájából a fogakat. Bő vízben addig főzzük, amíg megpuhul. Leszűrjük, lehúzzuk a bőrét majd a fehér húsát aprócska darabokra, vágjuk.
2. Az apróra vágott húst egy tálba tesszük, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, az enyhén felvert tojásokat, az apróra vágott petrezselyemzöldet, az oregánót, sózzuk, borsozzuk majd kézzel, összedolgozzuk, mint a fasírt masszát. Annyi lisztet vagy morzsát teszünk hozzá amennyi elégséges, ahhoz hogy jól formálható gombócok legyenek belőle.
3. Olajos kézzel gombócokat formázunk majd forró, bő olajban kisütjük őket, mint a fasírtot.
4. Itatós konyhapírra szedjük, melegen tálaljuk. Fantasztikus előétel UZO-val felszolgálva.

Pisztráng pikáns szószban (pésztrófa szé pikántiki száltsza)

Hozzávalók: 4 tengeri pisztráng, kevés liszt, olaj, só, bors, 5 cikk préselt fokhagyma, 1/4 csésze fehér ecet, 1/2 csésze víz, 1/4 csésze citromlé, 2 kanál rozmaring.
Elkészítése:
1. Lisztbe forgatjuk a halakat és erős tűzön pirosra, sütjük őket. Egymás mellé helyezzük egy tepsire és 5 percet, még betesszük forró sütőbe.
2. Elkészítjük a szószt. Az olajat felhevítjük, beleteszünk körülbelül 2 1/2 kanál lisztet, a fokhagymát, sót, borsot és barna mártást készítünk. Lehúzzuk a tűzről.
3. Az ecetet a borral és a citromlével összekeverjük és lassacskán a mártáshoz, öntjük. Visszatesszük lassú tűzre, és keveregetés közben hagyjuk, hogy összerottyanjanak amíg megköt a szósz. Hozzátesszük a rozmaringot és még 2 percig, főzzük.
4. Melegen tálaljuk, a halakra öntve a szószt.

Paradicsomos garnélarák (gáridész kokkinisztó)

Hozzávalók: 1 kiló tisztított garnélarák, csipet rozmaring, egy kis darabka fahéj (elhagyható), 1-2 gerezd fokhagyma apróra vágva, olívaolaj, egy 25 dekás paradicsomkonzerv, 3-4 szegfűszeg (elhagyható).
Elkészítése:
1. Ha mélyhűtött a rák, akkor egyenesen bele lehet majd zúdítani a lábosba, ha friss, akkor először meg kell mosnunk a rákokat, majd puhulásig főzzük őket sós vízben (körülbelül 10 perc), utána leszűrjük és lehántjuk a "páncéljukat".
2. Egy kevés olajat felhevítünk, mikor forró belezúdítjuk a femixelt paradicsomokat vagy a kész paradicsomlevet, fűszerezzük a megadott fűszerekkel vagy mással, ízlés szerint, és addig rotyogtatjuk, amíg kicsit a leve elfő. Ha a rákot előfőztük, akkor elég, ha pár percet csak összefőzzük a szósszal, ha mélyhűtött, akkor a szósszal együtt főzzük körülbelül 10 percet, míg a rákok megpuhulnak.
3. A lényeg hogy a rák puha legyen és a szósz, pedig ne túl leves.
4. Főtt rizzsel tálaljuk. A képen friss káposztasaláta van hozzá, frissen reszelt murokkal, citromlével és olívaolajjal leöntve.

Lepényhal szezámmaggal (glosszész panarizménész me szuszámi)

Hozzávalók: (4 személyre) 4 lepényhal, 7 leveseskanál szezámmag, só, bors, olívaolaj, édes mustár, csésze tej, 3 kanál liszt.
Elkészítése:
1. Kiengedjük a halakat, ha fagyasztva vannak. Megmossuk őket majd itatós konyhapapírral, megtöröljük, hogy ne maradjanak vizesek. Sózzuk, borsozzuk őket.
2. A tejet egy tálba öntjük, majd beleforgatjuk egyenként a halszeleteket, megfordítva többször őket hogy mindenhol bevonja őket a tej. Ezután megkenjük a halak mindkét oldalát a mustárral. A lisztet összekeverjük a szezámmaggal, lapos tálba tesszük, majd ebbe jól beleforgatjuk a halakat, hogy mindenhol egyenletesen beborítsa őket a bunda.
3. A bebundázott halakat legalább fél órára a hűtőbe, tesszük, hogy a panír megszikkadjon rajtuk.
4. Bő olajban kisütjük. Megsüthetjük őket grillen is, de akkor jól be kell locsolni őket olajjal, mert a húsuk nagyon kiszárad és ráragadnak a grillre. Melegen tálaljuk megszórva friss, apróra vágott zöldpetrezselyemmel és citromszeletekkel körítve. Találnak hozzá a főtt füvek (eperparéj, gyermekláncfű zöldje, stb.)

2011. ápr. 20.

Ördög polipja (htápodi tu diavólu)

Hozzávalók: 70 dkg kis, megtisztított polip, 1/2 pohár olívaolaj, 1 db apróra vágott hagyma, 1 db piros paprika vékony szeletekre vágva, 40 dkg paradicsomlé (nyáron mixerben turmixolok friss paradicsomot), 3-4 gerezd széttört fokhagyma, 1/2 pohár fehérbor, ízesítők kedv és ízlés szerint: chilipor, só, bors, más ízes, szagos porok, szemek, 2 leveseskanál aprított petrezselyemzöld.
Elkészítése: A fagyasztott polipokat egyben betesszük a kuktába, és megfőzzük úgy, ahogy vannak. Utána még melegen levágjuk a lábaikat, a középső részéből kiszedjük a szemeket és a maszatot a hasából, utána pedig kézzel szépen lesimítjuk a bőrt mindenhonnan és olyan szép fehér husi, marad, mintha csirke lenne. A tappancsos bőr melegen nagyon egyszerűen ledörzsölhető a húsról, kézzel.
Utána felvágjuk apróra és megpirítjuk olajon. Az olajon kapatás következménye hogy a hús kicsit megkeményedik, viszont nagyon ízletes. Aki inkább a vajpuha húst szereti, az ne pirítsa meg olajon, hanem a megfőtt húst egyenesen használja fel úgy, ahogy a továbbiakban leírom.
Hozzátesszük a többi hozzávalót, felforraljuk, "eloltjuk" borral, utána még egy fél órát rotyogtatjuk. Közben a levét úgy intézzük, hogy annyi főjön el belőle, amennyit akarunk, én hosszú lére szoktam ereszteni, mert apró makarónival tálalom és az is felszív belőle eleget. Az egésznek jó csípősnek kell lennie, és forrón kell tálalni, rászórva a petrezselyemzöldet.

Oregánós szardínia (szárdéllesz me rigáni)

Hozzávalók: 400-450 gr friss szardínia a nagyobbacska fajtából, 3 közepes paradicsom, 100 ml olívaolaj, 2 kanál citromhéj reszelék, 1 kanál oregánó, 2 kanál petrezselyemzöld apróra vágva, 2 1/2 kanál citromlé, 2 cikk préselt fokhagyma.
Elkészítése:
1. Levágjuk a szardíniák fejét, a hátuktól kezdve így a fejjel együtt egy finom mozdulattal a belsőségeket is kihúzzuk. Jól átmossuk és megtisztítjuk őket folyó víz alatt.
2. Szétnyitjuk őket, mint egy könyvet, kivesszük a gerincüket, a farkukat levágjuk ollóval, és a mellrészt megtisztítjuk az esetleges szálkáktól.
3. Olyan tepsit keresünk a háztartásban, amelyikbe beleférnek így kinyitva, vagy két tepsit használunk. Egymás mellé helyezzünk két paradicsomszeletet. Erre rátesszük a kinyitott halat, szürke felével felfele. Az olajat a citromlével, villával összehabarjuk, beletesszük a citromhéjreszeléket, fokhagymát majd ezzel leöntjük az egymás mellé helyezett halakat. Megszórjuk őket petrezselyemmel, oregánóval és erős sütőben körülbelül 8-10 percig sütjük.
4. Frissen, melegen tálaljuk.

Majonézes garnélarák (gáridész me májonéza)

Hozzávalók: tetszés szerinti mennyiségben garnélarák, hozzá illő mennyiségben majonéz
Elkészítése: A garnélarákot, ha fagyasztva vásároltuk kint hagyjuk, amíg kifagy, vagy mikrohullámú sütőben kifagyasztjuk. A fagyasztott rákokat általában már tisztítva árulják, tehát nincs rajtuk a "páncél" olyanok, mint valami nagyobb, rózsaszín, vastagabb hernyók. Azért nem árt odafigyelni és megtisztítani őket a hátuk közepén lévő fekete csíktól, amit nem mindig sikeresen távolítanak el, és ami megkeserítheti az ételt. Mindkét esetben - fagyasztott és nem fagyasztott- megfőzzük őket. 15 perc, főzés elég a páncél nélkülieknek, a másiknak lehet 5 perccel több. Ha nem volt tisztítva a rák, akkor főzés után el kell távolítani a páncélját és a fekete csíkot a közepükről. Ez az első két rákocska után már könnyen fog menni, nem nehéz művelet. Előbb egy picit ki kell hűteni őket, mert forrón nem igazán lehet velük, kézzel dolgozni.
Kihűtjük a rákokat, majd összekeverjük őket bőven majonézes mártással. Zöld salátalevelekre halmozva vagy magas szárú, nagyobb poharakban tálaljuk.

Halszeletek sütőben (pszári filé szto furnó)

Hozzávalók: (6 személyre) 1 kg nagy hal szeletekben, 1 leveseskanál paradicsompaszta (elhagyható), 1 kg túlérett paradicsom, olívaolaj vagy egyéb zsiradék, 3-4 hagyma, 5-6 cikk fokhagyma, apróra vágott petrezselyemzöld, só bors, 1-2 kanál liszt, 2 citrom (elhagyható).
Elkészítése:
1. Megmossuk és megtörölgetjük a halszeleteket, lisztbe forgatjuk és behelyezzük egymás mellé a kiolajozott tepsibe, borsozzuk. Ízlés szerint lehet sózni is habár vigyázni, kell a sózással, mert a tengeri halfilék eleve sósak.
2. A hagymákat kerek szeletekre vágjuk, a fokhagymákat is vékony, hosszúkás szeletekre, majd ezeket ráhelyezzük a halszeletekre. Minden halszeletre, egy-két karikára vágott paradicsomot helyezünk, majd megszórjuk petrezselyemzölddel. A maradék paradicsomokat felturmixoljuk és a paradicsompasztával együtt összekavarjuk, hozzátesszük a citromlevet, ízlés szerint olajat és ezzel a mártással leöntjük a megpakolt halakat.
3. Előmelegített, közepes sütőben sütjük, amíg a halak megpuhulnak és megpirulnak.
Ez az étel kövér húsú, nagy halakból nagyon finom.

2011. ápr. 13.

Halleves (Pszárószupá)

A görög hallevest általában a tőkehalból, piros halból vagy a skorpióhalból készítik. Igazság szerint akármilyen hal jó de ezek adják a legízletesebb levest. A görög halleves tulajdonképpen húsleves halból, de talán még jobban talál rá a román csorbához való hasonlítás, persze a halhússal kiegészítve.
Hozzávalók: Egy 4 személyes családnak biztosan kell bele 2 darab tőkehal. Ezen kívül pedig jó sok leveszöldség: 4-5 közepes krumpli egyben megpucolva, megmosva, 2- 3 fej hagyma pucolva, megtisztítva egészben, 1 kötés zellerzöld, 1 kötés petrezselyemzöld, mehet bele zellergumó is ízlés szerinti mennyiségben, 5-6 sárgarépa egészben, só, bors
Elkészítése:
1. A zöldségeket odateszem főni. Én 6 literes kuktában szoktam, sípolás után 1-es fokozatra állítva, 10 percig a kukta zöldségfőző szelepével.
2. Kiengedem a kuktából a gőzt, kiveszem a zöldségeket, beleteszem őket egy szitába, hogy lefolyjon a levük. A kuktában maradt zöldséglében megfőzőm a megtisztított, megmosott halakat. Én a halat is kuktában szoktam, sípolás után még 10 percig.
3. Kiengedem a kuktából a gőzt, kiveszem a halakat. A levet leszűröm és visszateszem főni. Mikor megint felfőtt rizst teszek bele, annyit hogy ne legyen túl sűrű, de túl híg sem a leves (egy csésze).
4. Amíg a rizs fő, lecsontozom a halakat, a húsukat egy tálra teszem és beteszem csukott helyre vagy lefödöm, hogy ne száradjon ki a hús.
5. Elkészítem a citromos-tojást. Két tojást felverek habosra, két citrom levét hozzáöntöm miközben villával enyhén tovább, habarom.
6. Mikor kész a rizs, lehúzom a tűzről, várok pár percet, hogy ne följön, majd a hőmérsékletkiegyenlítés elvét alkalmazva (a tányérba lassacskán a citromos öntethez öntöm a forró levest), beleöntöm a levesbe a citromos öntetet. Ha mindent helyesen végeztem el egy jó habos sűrű leves az eredmény. Még egyet rottyintok rajta, majd tálalom.
Tálalás: A legtöbb családnál a húst külön tálban leöntik citromlé-olívaolaj öntettel (két közepes citromnak a levét kinyomom, a citromlébe teszek egy jó csipet oregánót, majd egy villával felverve hozzáöntök annyi olívaolajat, hogy jól besűrűsödjön) sózzák, borsozzák. Külön tálban tálalják a zöldségeket ugyanígy leöntve citromos-olajos szósszal, a sűrű habos levest, amit rögtön kell fogyasztani, pedig tányérokban felszolgálják. A citromos olívaolajas öntet, ha jól van elkészítve olyan jó sűrű állagú, mint egy mártás.

Görög gyümölcsleves

Hozzávalók: Fagyasztott gyümölcs (málna, őszibarack, ribiszke, egres, vagy eper) vegyesen 60 dkg, 1 citrom, 9 dl 100 %-os narancslé, 1 dl Triple sec, 1 dl fehérbor, 10 dkg porcukor, fél csomag vaníliás cukor, 2 dl tejszín.
Elkészítése: A citromot alaposan meghámozom, a húsát kockákra vágom és egy edényben a többi gyümölccsel, a cukrokkal, a likőrrel és a borral összekeverem és lefedve egy órára a hűtőbe, teszem. A gyümölcsöt összekeverem a narancslével, három deci vízzel és a tejszínnel. További egy órára a hűtőbe teszem, majd jéghidegen tálalom.

Görög húsvéti leves (Mayiritsa)


A húsvéti jellegzetes mayiritsa leves bárány vagy kecske belsőségekből készül. Felhasználják hozzá a beleket, szívet, tüdőt, májat. Szertartásosan nagyszombat éjjelén készítik a háziasszonyok és úgy hogy az éjféli miséről hazajövő háznép frissen fogyaszthassa. Ezzel az étellel fejezik be hivatalosan és látványosan a nagyböjt idejét. Ízre finoman savanykás, emlékeztet az erdélyi korhely levesre. A levest követi a gardubakia. Az egész nagyböjt e két ételre való várakozás szellemében telik el. Ezeket az étkeket minden családban elkészítik, ott is ahol nem böjtölnek vagy ahol nem is vallásosak. Hozzájárulnak a Húsvéti görög ünnepi atmoszféra megteremtéséhez, amihez a görögök remekül értenek.
Hozzávalók: 1 bárány vagy kecske belsőségei: belek (elhagyható), szív, tüdő, máj, az állat feje (elhagyható), 7-10 apróra vágott zöldhagyma, 4-5 csésze víz vagy húslé, fél marék apróra vágott friss ánizs vagy kapor, só, bors, fél csésze olívaolaj, 2 citromnak a leve, 1 kisebb zöldsaláta (elhagyható), 1 csésze rizs, tojásos-citromos öntet.
Elkészítése:
1. Az első lépés az alapos tisztítás. A belek mosására különösen nagy figyelmet kell fordítani. Először 3-4 adag vízben jól átmossuk. Ezek után egy ceruzát áthúzva mindegyiken, megtisztítjuk őket az esteleges maradék bélpiszoktól. Ezt nagyon alaposan és körülményesen végezzük, minden belet egyenként lassan áttisztítva a ceruzával. A következő lépés a bél kifordítása, majd leforrázása. Forrázás után még egy-két hideg vizes átmosást alkalmazunk. Ezek után már biztosak lehetünk benne, hogy a belek patyolat tisztán várnak sorukra. Tehát az előkészítési folyamatokra jó rászánni elégséges időt. Megmossuk és leforrázzuk a többi belsőséget is, majd mindent nagyon apró darabokra vágunk. Az egy állatból való belet nem használják fel mind a leves készítésére általában, félreteszik a felét a gardubákia elkészítéséhez.
2. Elkészítjük a leves levét a bárányfejből. Sós vízben megfőzzük a fejet, leszűrjük. A levet felhasználjuk a leves elkészítéséhez. A fejet kinyithatjuk és borssal, sóval, pirítóssal elfogyaszthatjuk az agyat. Ha nem bárányfejből készítjük a levest, akkor húskockából, habár igaz annak már nem annyira hagyományos az íze.
3. A belsőségeket, beleket apró darabokra vágjuk. Minél apróbb annál ízlésesebb az étel. Apróra vágjuk a friss ánizst és vékony csíkokra 4-5 nagy salátalevelet.
4. Olívaolajat hevítünk, ezen megfutatjuk a hagymát, a zöldhagymát, az apróra vágott belsőségeket. Ezekhez tesszük az ánizst és a salátát, egy keveset együtt rotyogtatjuk. Feltöltjük a bárányfej lével és addig, főzzük, amíg minden megpuhul, körülbelül 3/4 órát vagy fél órát kuktában.
5. Mikor minden puha belefőzzük a rizst. Ha rögtön fogyasztjuk, és sűrű levest akarunk akkor egy csésze rizs, kell bele, ha nem fogyasztjuk, rögtön akkor vigyázat, a rizs nagyon be tud sűrűsödni, használjunk csak fél csészével.
6. Mikor a rizs is megfőtt beleöntjük a tojásos citromos öntetet még 2-3 percig, hagyjuk egészen lassú tűzön rottyanni és lehet fogyasztani.

Görög csirkeleves (Kotószupá)

Ezt a leves igaziból nem láttam tavernákban. Télen szokták fogyasztani, előnye hogy roppant egyszerű, hamar el lehet készíteni, és isteni íze van. Én egyszer megpróbáltam jó magyarosan teletömni zöldséggel de annak már más íze lett. Ezt így kell elkészíteni, bármilyen szokatlannak is tűnik, zöldségek nélkül. Még annyit jegyeznék, meg hogy ezt a levest azonmód forrón jó fogyasztani ugyanis a rizs tudvalevőleg azzal a tulajdonsággal rendelkezik, hogy megszívja magát és megduzzad. Én, ha nem rögtöni fogyasztásra készítem, akkor csak 1 csupor rizst főzők bele, ha pedig rögtön tálalom, akkor kettőt, hogy jó sűrű legyen. Kell egy kis gyakorlat, ahhoz hogy a rizs mennyiségét eltaláljuk. Állagra a leves hasonlít a halleveshez.
Hozzávalók: 1 egész konyhakész csirke, ízlés szerint só, bors, rizs (1-2 kávéscsésze), 2 tojás, 2 citrom.
Elkészítése: A csirkét egészben (jól megmosva, tisztítva) fazékba vagy kuktába teszem és felöntöm annyi vízzel amennyi levest, szeretnék, a legjobb, ha jól ellepi a csirkét. Sót, borsot teszek hozzá és készre főzőm. Ezután kiveszem a fazékból, esztétikus okokból kifolyólag lehetőleg egészben és beleteszem egy tűzálló edénybe, majd bedugom a sütőbe, és pirosra sütöm. Időközben a visszamaradt csirkelevet leszűröm, majd belefőzöm a rizst. Elkészítem a citromos-tojást. Két tojást felverek habosra, két citrom levét hozzáöntöm miközben villával enyhén tovább, habarom.
Mikor kész a rizs, lehúzom a tűzről, várok pár percet, hogy ne följön, majd a hőmérsékletkiegyenlítés elvét alkalmazva (a tányérba lassacskán a citromos öntethez öntöm a forró levest), beleöntöm a levesbe a citromos öntetet. Ha mindent helyesen végeztem el egy jó habos sűrű leves az eredmény. Még egyet rottyintok rajta, majd tálalom.
Tálalás: A húst kivesszük a sütőből, és az asztalra helyezzük, még jobb, ha előtte ízlésesen darabjaira vágjuk, hogy ne a család többi tagja trancsírozza szét hozzá nem értően, a levest pedig levesestányérokba mérjük, borsozzuk. Mivel sűrű, laktató, nem jár hozzá második, egytálételként fogyasztják.

Babgulyás (Fászoládá)

Hozzávalók: 1 kg szárazbab, 30 dkg apróra vágott sárgarépa, hagyma, zellergumó, 3-4 turmixolt paradicsom vagy paradicsomkonzerv, 2 cikk fokhagyma, kevés kakukkfű, 20 dkg baconszalonna vagy/és falusi kolbász, só, bors.
Elkészítése:
1. A babot előtte való estén beáztatjuk.
2. A következő napon hideg vízben feltesszük főni. Ha könnyebb, diétásabb ételre vágyunk miután felfőtt az első levét leöntjük, ha nem, akkor felfövés után hozzáadjuk a zöldségeket, fokhagymát, kakukkfüvet, paradicsomlevet, sót, borsot és körülbelül fél órát főzzük
3. Olajban kisütjük a bacont és a kolbászt majd miután megpuhult a bab, hozzáadjuk, az olajjal együtt. Még kicsit összerottyantjuk és már tálalható is. Ha még hígítani akarnánk a levest, kevés forró vizet adhatunk hozzá. Ha túl híg lenne, akkor egy kis lisztet elhabarunk a levével és hozzáadjuk, összefőzzük.
Tálalás: A mindennapi gyakorlatban általában szalonna, kolbász nélkül készül és tálaláskor kísérője az elmaradhatatlan feta sajt és sózott, füstölt hal, főleg a hering.

2011. ápr. 8.

Zöldséges (boros) báránycomb

Hozzávalók: 60-70dkg báránycomb, 2dl száraz vörösbor, 3 gerezd fokhagyma, 2 fej vöröshagyma, 1ödkg olaj, 80dkg burgonya, 40 dkg sárgarépa, 20 dkg zöldbab /mirelit, vagy előre kissé átpárolt/, só, őrölt bors, őrölt rozmaring, őrölt kakukkfű.
Elkészítése: Bárányhúsról a faggyús részeket eltávolítjuk - alaposan... A húst megmossuk, és kockára vágjuk. Tálba tesszük, ízlés szerint megsózzuk, borsozzuk, rozmaringozzuk, kakukkfüvezzük, fokhagymanyomón átpasszírozott- fokhagymázzuk, vékony- karikára- vágott- vöröshagymázzuk, aztán ráöntjük az olaj felét és a bort, ezt a "pácot" jól átkeverjük, edényt lefedjük - és este lefekszünk aludni. A hús egy éjszakán át a hűtőben pácolódik. Másnap a burgonyát és a répát megtisztítjuk, megmossuk, és karikára vágjuk. Egy előzőleg beáztatott római tálat kikenünk olajjal, a burgonya 1/3 részét a tál aljára terítjük, enyhén megsózzuk, ráhalmozzuk a répa, a bab, és a pácolt hús felét, és a rétegzést megismételjük úgy, hogy a tetejére burgonya kerüljön. Rálocsoljuk a maradék olajat és páclevet, majd a római tálat lefedjük, sütőbe téve az egészet készre sütjük. Sütés közben az elpárolgott vizet meleg vízzel pótoljuk. Melegen, idényjellegű salátával tálaljuk, szeretteink körében secperc alatt megesszük...

Zöld báránysült

Hozzávalók: 1000 g csontos bárányhús, 10 g só, 80 g zöldbab, 80 g brokkoli, 60 g kelbimbó, 1 cs. petrezselyemzöld, 1 dl olaj, 70 g zöldborsó, 4 g kakukkfű.
Elkészítése: A zöldségféléket megtisztítjuk, megmossuk. A bárányhúst bedörzsöljük a sóval, a finomra vágott petrezselyemzölddel, és a frissen vágott petrezselyemzölddel, és a frissen morzsolt kakukkfűvel. Ezután tűzálló tálba tesszük, melléhelyezzük az előkészített zöldségeket. Meglocsoljuk az olajjal, majd középmeleg sütőben, gyakori locsolgatással megsütjük. Közben a bárányhúst a zöldségekkel együtt megforgatjuk. Amikor a hús elkészült, pihentetjük, feldaraboljuk, ízlésesen tálra rendezzük, és ráhalmozzuk a vele együtt készített zöldségeket. Az egészet saját levével meglocsoljuk. A körítések zöld színe adja az étel elnevezését.

Ünnepi báránypaprikás

Hozzávalók: 60 dkg báránylapocka, 10 dkg vöröshagyma, 3 dkg édes-nemes fűszerpaprika, 3 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, 1 dl tejszín, 2 dkg liszt, 1 dl olaj, só
Elkészítése: A bárányhúst nagyobb kockákra vágjuk, megmossuk. A finomra vágott vöröshagymát forró olajon lepirítjuk. Tűzről levéve hozzáadjuk a fűszerpaprikát. Kevés vízzel felöntjük. Hozzáadjuk a húst. Ízesítjük kevés sóval, vágott fokhagymával, majd fedő alatt, lassú tűzön pároljuk. Mikor a hús majdnem megpuhult, a liszttel simára kevert tejföllel behabarjuk.
Tejszínnel dúsítjuk, kiforraljuk. Főtt makarónival körítjük.
Elkészítési idő: 45 perc
Egy adag: 1565 kJ/374 kcal
Ajánlott ital: száraz vörösbor - Egri Cabernet Franc 1999

Vagdalt bárányhús nyárson

Hozzávalók: (8 személyre): 60 dkg vagdalt bárányhús, 1 gerezd fokhagyma, 1 csomag zöld koriander vagy petrezselyem, 1 egész tojás, 1 kávéskanál őrölt koriander, 1 kávéskanál őrölt kömény, cayenn bors vagy csípős őrölt fűszerpaprika, só.
Elkészítése: A fokhagymát apróra vágjuk, a zöldfűszer levélkéit letépkedjük, durván összeaprítjuk. A vagdalt húst fokhagymával, zöldfűszerrel, a tojással és a többi fűszerrel jól elkeverjük, és hidegen tartva pihentetjük. Az elkevert masszát 8 rudacskává formáljuk, egy-egy fémnyársra szorítjuk, elkészítésig hidegen tartjuk. (Ha nincs fémnyárs, hurkapálcika is megfelel.) A nyársacskákat rostsütőre helyezve, forgatva 5 percig minden oldalán átsütjük. Paradicsompürével, kakukkfűvel, fokhagymával, sóval és borssal ízesített Mozzarella sajttal töltött káposzta- vagy szőlőlevéllel köríthetjük. (2 percre ezt is helyezzük rá a forró rostra).
Elkészítési idő: 30 perc (plusz pihentetés: min. 30 perc)
Egy adag: 523 kJ / 125 kcal
Ajánlott ital: Tokaji furmint

Töltött báránycomb

Hozzávalók: (6-8 személyre): 1 báránycomb, 1 csomag kakukkfű, 7 szál, friss rozmaring, 10 gerezd fokhagyma, 10 evőkanál olívaolaj, 10 dkg sárgarépa, 5 dkg zellergumó, 10 dkg póréhagyma. 1 közepes vöröshagyma, 1 evőkanál fehér szemesbors, 3 dl vörösbor, 1 evőkanál paradicsompüré, 5 dl (bárány) húsleves (lehet kocka is), 10 dkg fehér kenyér, 2 dkg vaj, 3 dkg fekete olívabogyó, (kimagozott), 10 dkg márványsajt, 1 evőkanál aprított petrezselyemzöld, chilipor ízlés szerint.
Elkészítése: A báránycombot a hentesnél kicsontoztatjuk, a csontot is elhozzuk (kettéüttetjük). A pácoláshoz a kakukkfű felének levélkéit, 2 szál rozmaring tűit, 3 gerezd fokhagymát finomra vágunk, az egészet 3 evőkanál olajban elkeverjük. Ezzel a páckeverékkel bedörzsöljük a combot, és benne állni hagyva hűtőszekrényben egy éjszakán át, pácoljuk. A mártáshoz a megtisztított és felaprított zöldségeket a kettőbe tört csontokkal a maradék olajon előmelegített sütőben 40-60 percig közepes hőmérsékleten pirítjuk. Külön edényben 5 fokhagymagerezdet (héjastól) a megmaradt fél csomag kakukkfüvet, 3 szál rozmaringot, a szemesborsot fél dl vörösborral egyszer felforraljuk. Hozzáadjuk a paradicsompürét és a többi vörösbort, és 50 percig lassan forraljuk.
A töltelékhez finom kockákra vágjuk a fehér kenyeret. A gyöngyhagymát és a maradék fokhagymát a megmaradt rozmaring zöldjével együtt aprítjuk. Mindezt vajban üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a kenyérkockákat, sót, chilit vagy fűszerpaprikát, és hagyjuk kihűlni. Az olívabogyókat negyedeljük, a márványsajtot krumplinyomóval áttörjük, a kenyérmasszához adjuk, elkeverjük. A báránycombot a hűtőből kivéve ezzel a keverékkel megtöltjük, hústűkkel lezárjuk. Előfűtött sütőben 190 fokon 65-70 percig sütjük.
Ez alatt a mártást átszűrve még egyszer felforraljuk, tálalásnál a húshoz adjuk. Köretnek nagyon illik hozzá lágy daragombóc vajas morzsába forgatva.
Elkészítési idő: 2 óra 30 perc (plusz pácolás)
Egy adag: 1967 kJ / 469 kcal
Ajánlott ital: Csongrádi cabernet

Sült báránygerinc (vagy báránycomb)

Hozzávalók: 1,5 kg báránygerinc, 5 dkg zsír, só, bors, 5 gerezd tört fokhagyma, 2-3 szem összetört boróka, 2-3 dl Kékfrankos.
Elkészítése: A zsírral keverjük el a fűszereket és kenjük körbe ezzel a húst. Tegyük tepsibe, öntsünk alá vizet. Időnként borral (ha elfogy, vízzel) locsolgatva süssük meg. Sülési ideje 45-50 perc.
Hasábburgonyával és párolt boros szilvával tálaljuk.

Sült báránycomb

Elkészítése: Egy kb. másfél kilós combot 8-10 helyen megszurkált, az ujjával kicsit kitágította a lyukakat. Zsályát, fokhagymát, rozmaringot összetört egy mozsárban, sót és olajat adott hozzá, és ezzel az eleggyel kente meg a combot, a lyukakba is jól belenyomkodta. Fél szelet hajszálvékony bacon-szalonnát is belegyömöszölt mindegyikbe. Forró sütőbe, rácsra rakta. 20 perc múlva a rács alatt lévő tepsibe tette az 5 percig előfőzött krumplit, és a húsból kicsöpögő szaftban-zsírban sütötte puhára. Magát a combot "fél kilónként 13 percig + még 20 percig" kell sütni ahhoz, hogy ne szép rózsaszínű legyen belül.

Rántott bárány

Hozzávalók: 800 g csontozott báránycomb, 10 g só, 3 db tojás, 80 g liszt, 120 g zsemlemorzsa, 1 db citrom, 5 dl olaj, 400 g tisztított újburgonya, 1 cs. petrezselyemzöld, 50 g darált dió.
Elkészítése: A diót összekeverjük a zsemlemorzsával. A kicsontozott báránycombot kb. 60 g-os szeletekre vágjuk, kiveregetjük, a hártyákat - ha szükséges - bevágjuk, majd besózzuk. Ezután lisztbe, felvert tojásba, zsemlemorzsába forgatjuk. A bundázott báránycomb mindkét oldalát forró olajban megsütjük, majd csepegtetőrácsra kiszedjük. A rántott bárányt cikkekre vágott citrommal és petrezselymes újburgonyával tálaljuk.

Pácolt báránylapocka nyárson

Hozzávalók: 90 dkg báránylapocka, fél liter tej, 4 dl olaj, só, bors, provence-i fűszerkeverék, 6 fej gyöngyhagyma.
Elkészítése: Vágjuk fel a húst kockákra. Áztassuk a sóval, borssal és provence-i fűszerkeverékkel ízesített tejben 3 órán át. Csöpögtessük le és tűzzük nyársra a megtisztított hagymával. Locsoljuk meg olajjal, tegyük öt percre forró grillsütőbe. Gyakran öntözzük meg olajjal.

Natúr báránygerinc, spenóttal és krumplipürével

Hozzávalók: 4 személyre: 80 dkg bárány kotlett (gerinc szeletkék, személyenként kb. 3 szelet), 6 dkg vaj, bors, só.
Elkészítése: Melegítsük meg a vajat egy serpenyőben (ne használjunk olajat, a bárány ízét a vaj hozza ki legjobban). Ütögessük meg a szeletkéket egy kés fokával, de ne verjük ki nagyon, mert könnyen túlságosan vékony lesz. Borsozzuk, de ne sózzuk. Mindkét oldalukon pirosra sütjük, utána sózzuk. Spenóttal és krumplipürével tálaljuk.

2011. ápr. 7.

Natur báránygerinc

Elkészítése: Végy báránygerincet személyenként három szeletkét, mert ez igazából nem szelet, csak szeletke. Jobb, ha szembesülsz a hentesnél velük. És ha nagyobbacskák, hát dönts 80 deka kotlett mellett. Ez az álnevük a gerincszeleteknek. Mindenképpen a vajat/margarint kedveli a friss bárány. Tehát 6 deka vajat/margarint megmelegítesz serpenyőben, és a megborsozott, de még nem sózott, kés fokával megütögetett hússzeleteket a zsiradékon mindkét oldalukon pirosra sütöd. (Azért ajánlom a kés fokát, mert a húsklopfolóval papírvékonyra varázsolod, bármilyen kissé is veselkedsz neki.) Tálra teszed a húst, gyengén megsózod mindkét oldalán és spenóttal, vagy csak krumplipürével adod asztalra.

Húsvéti báránysült

Hozzávalók: (a báránysülthöz): 80 dkg báránycomb vagy lapocka, 1 kis fej hagyma, 1 nagy sárgarépa, 1 szelet zeller, só, bors, 3 gerezd fokhagyma, 5 dkg olaj, fél teáskanál étkezési keményítő, 1/2 babérlevél, egy csipetnyi kakukkfű, apróra vágott petrezselyem a megszóráshoz.
Előkészítése: A hagymát meghámozzuk, és karikára vágjuk; a fokhagymát megtisztítjuk és szétnyomkodjuk; a répát és a zellert megmossuk, megtisztítjuk, és vékony szeletekre vágjuk; a húst kicsontozzuk, megtisztítjuk, megmossuk, szalvétával leitatjuk, konyhai zsineggel összekötözzük, hogy a sütésnél egyben maradjon, majd sózzuk, borsozzuk és az elkapart fokhagymával, bedörzsöljük. Az olajat egy serpenyőben felforrósítjuk és a húst körös-körül szép barnára, elősütjük; kivesszük a serpenyőből és félretesszük. A visszamaradt pecsenyelében megpirítjuk a hagymát és a répaféléket, hozzáadjuk a kakukkfüvet és a babérlevelet, majd visszatesszük bele a húst, és kevés vízzel felöntjük.
Elkészítése: Az így előkészített sültet előmelegített sütőben 220 C-on addig sütjük, miközben a saját szaftjával néha-néha meglocsoljuk, míg egy tűvel megszúrva a húsból vízszerű csepp nem jön elő; szükség esetén még egy kis vizet öntünk a sült alá. Ha megsült, kivesszük a húst, és melegen tartjuk. Ezután a zöldséget keményítővel megszórjuk, és annyi vízzel öntjük fel, hogy közepes sűrűségű szószt kapjunk, amit beforralunk és áttörünk. Ekkor a zsineget eltávolítjuk a húsról, felszeleteljük, és tálra téve leöntjük a mártással. Végezetül megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel.
Ehhez a pompás báránysülthöz köretként "Mornay"-burgonyát kínálunk.
Hozzávalók: 80 dkg burgonya, só, bors, 3 gerezd fokhagyma, egy csokor petrezselyem, 2 dkg liszt, 2 dkg vaj, 2,5 dl tej, 1 kis fej hagyma, egy csipetnyi szerecsendió, kakukkfű, só és fehér bors, 1 tojás sárgája, egy evőkanál reszelt parmezán sajt, 1 dkg vaj, további reszelt parmezán a hintéshez, valamint vajdarabkák a tetejére
Előkészítése: A tejet a hagymával, szerecsendióval, kakukkfűvel, sóval és borssal felforraljuk, egy kicsit hagyjuk állni, majd leszűrjük. 2 dkg lisztet 2 dkg vajon megfuttatunk anélkül, hogy megpirítanánk. A tejjel felöntjük, addig főzzük állandóan kevergetve, míg besűrűsödik, majd kihűtjük. 1 tojás sárgáját 1 dkg vajjal és egy evőkanál parmezán sajttal összekeverünk, szitán áttörünk. A burgonyát megmossuk és héjában, sós vízben nem túl puhára főzzük, majd kihűtjük, meghámozzuk és kisujjnyi vastag szeletekre, vágjuk. A petrezselymet megmossuk, és apróra vágjuk, a fokhagymát megtisztítjuk, szétnyomkodjuk.
Elkészítése: A burgonyaszeleteket összekeverjük a petrezselyemmel és a fokhagymával és egy tűzálló tálba rakjuk. Leöntjük a mártással, parmezán sajttal meghintjük majd vajdarabkákat a tetejére téve nagyon forró sütőben, addig sütjük, míg a sajt szépen megpirul a tetején.
Ez a mennyiség 6 adagot ad ki. 1 adag energiatartalma: 340 kcal = 1425 kJoule

Gombás bárányszeletek sütőben

Hozzávalók: 4 személyre: 8 szelet bárányborda, 5 dkg vaj, 10 dkg szeletekre vágott gomba, 1 ek liszt, 1 dl víz, 1 ek apróra vágott petrezselyemzöld, só, bors.
A mártáshoz: 1 ek liszt, 2 dkg vaj, 1,5 dl tej, 1 dl tejföl vagy főzőtejszín, 1 tojás sárgája, 7 dkg reszelt sajt, só, késhegynyi reszelt szerecsendió.
Elkészítése: A bárányszeleteket enyhén sózzuk és borsozzuk meg. Forrósítsuk fel a vajat egy serpenyőben, és mindkét oldalukon süssük pirosra. Vajazzunk ki egy tűálló tálat és rakjuk bele a szeleteket. A serpenyőben maradt vajon pároljuk meg a gombát, ízesítsük kevés sóval, borssal, petrezselyemmel. Szórjuk bele a kanál lisztet, öntsünk rá egy kevés vizet és főzzük sűrűre.
Készítsük el a mártást: A vajat forrósítsuk meg egy kis lábasban. Tegyük hozzá a lisztet és folytonos keverés mellett habzásig, hevítsük. A tűzről levéve sózzuk és továbbra is folytonosan kevergetve, lassan eresszük fel a tejjel. Tegyük vissza a tűzre, szerecsendióval ízesítsük és főzzük sűrűre. A tejfölben vagy tejszínben dolgozzuk el a tojássárgáját és a tűzről lehúzott mártásban, keverjük el.
Vigyázzunk, a mártást nem lehet magára hagyni, egyfolytában keverni kell.
A gombás szószt kenjük a hússzeletekre, és a mártással öntsük le. Közepes hőmérsékletű sütőben süssük ropogósra.

Fokhagymás báránysült

Hozzávalók: 1000 g csontos bárányhús, 10 g só, 5 g fokhagyma, 400 g törökparadicsom, 1 dl olaj, 1 cs. Petrezselyemzöld.
Elkészítése: A fokhagymagerezdeket megtisztítjuk, megmossuk. A bárányhúst bedörzsöljük, a sóval, a finomra vágott petrezselyemzölddel, majd éles kés hegyével réseket vágunk a bárányhúsba, és beletoljuk az előkészítet fokhagymagerezdeket. A bárányhúst tűzálló tálba tesszük, melléhelyezzük a cikkekre vágott törökparadicsomot. Meglocsoljuk az olajjal, majd középmeleg sütőben - gyakori locsolgatás mellett - megsütjük. Közben a bárányhúst a törökparadicsommal együtt megforgatjuk. Amikor a hús elkészült, pihentetjük, majd feldaraboljuk, ízlésesen tálra rendezzük, aztán ráhalmozzuk a vele együtt elkészített törökparadicsomot. Az egészet saját levével meglocsoljuk.

Citromos bárányhús

Görög recept
Hozzávalók: 800 g bárányhús, só, bors, frissen őrölt feketebors, 150 g vaj, 2 citrom leve, 5 ek. Olívaolaj, 500 g apró burgonya.
Elkészítése: A húst vágjuk nagy darabokra. Fűszerezzük sóval, borssal. Forrósítsunk vajat egy serpenyőben, és pirítsuk meg a húst. Öntsük rá a citromlevet, és 1 percre takarjuk le az edényt. Öntsünk rá 1/4 l vizet, és főzzük a húst lefedve, közepes hőfokon 1 órát. A burgonyát hámozzuk meg, és vágjuk kockákra. Forrósítsunk olajat egy serpenyőben, és süssük pirosra a burgonyát. Adjuk a burgonyát a húshoz, ha szükséges, öntsünk még hozzá kevés vizet. Főzzük az ételt lefedve kb. 1 órát. Végül fűszerezzük sóval, borssal. Paradicsomsalátával kínáljuk.
Elkészítési idő: kb. 1 1/2 órát vesz igénybe. - Gondolom a sütés nélkül -
Egy adag: Kb. 980 kcal

Birkaragu

Hozzávalók: 60 dkg birka lapocka, 50 dkg burgonya, 10 dkg gomba, 1 közepes nagyságú hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1 nagy sárgarépa, 1 nagy sárgarépa, 10 dkg császárhús, 1 evőkanál olaj, só, őrölt bors, pirospaprika, kakukkfű, 1 babérlevél, 1 dl száraz fehérbor.
Elkészítése: A kb. 3x3 cm-es darabokra vágott húst az olajon az apróra vágott hagymával, zöldpaprikával, paradicsommal puhára pároljuk. Hozzáadjuk a csíkokra vágott császárhúst. Tovább sütjük 10 percig. Beletesszük a szeletekre vágott gombát, a karikára vágott sárgarépát, a szétnyomott fokhagymát, hozzáadunk 1 evőkanál pirospaprikát (aki szereti erőset), 1-1 késhegynyit a fűszerekből, 2 kávéskanál sót. Felöntjük 1 liter vízzel és a borral. Belerakjuk a meghámozott, felkockázott burgonyát és a babérlevelet. Ha kell, még fűszerezzük, és készre főzzük. Olyan legyen mint egy sűrű leves. Tálalás: friss, fehér kenyérrel és vörösborral kínáljuk, mélytányérban.

Birkapörkölt

Hozzávalók: 1500 g csontos birkahús, 1 dl olaj, 200 g vöröshagyma, 15 g édes-nemes fűszerpaprika, 10 g só, 5 g fokhagyma, 150 g zöldpaprika, 100 g paradicsom, 50 g hegyes zöldpaprika, 2 dl vörösbor (kadarka).
Elkészítése: A birkahúst kicsontozzuk, majd nagyobb kockákra, a vöröshagymát, a zöldpaprikát, a paradicsomot pedig apró kockákra vágjuk. Az olajat bográcsban felhevítjük, aranysárgára pirítjuk, majd hozzáadjuk a fűszerpaprikát, és azonnal beletesszük a kockákra vágott birkahúst és a csontokat. Átkeverjük, és fedő alatt lassan pároljuk. Saját rövid levében pároljuk, közben hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, a sót és a karikákra vágott zöldpaprikát és paradicsomot. Jól összekeverjük és fedő alatt, lassan tovább főzzük. Vizet nem szabad hozzáadni, saját levében kell készre párolni. Miután a birkahús puhulni kezd, tilos megkeverni, mert a hús összetörik. Amikor a hús már majdnem megpuhult, hozzáöntjük a vörösbort, és készre pároljuk.

Birkapaprikás

Hozzávalók: 1500 g csontos birkahús, 1 db tisztított birkafej, 1 db tisztított birkanyelv, 1 db tisztított birkaszív, 100 g zsír, 200 g vöröshagyma, 15 g édes-nemes fűszerpaprika, 10 g só, 5 g fokhagyma, 150 g zöldpaprika, 100 g paradicsom, 50 g hegyes zöldpaprika.
Elkészítése: A birkahúst kicsontozzuk, a megtisztított belsőségekkel együtt nagyobb kockákra, a vöröshagymát, a zöldpaprikát, a paradicsomot pedig apró kockákra vágjuk. A bográcsot gondosan kikenjük zsírral, majd rétegezve belerakjuk a birkacsontot, a birkahúst, a belsőségeket és végül a birkafejet. Minden rétegre arányosan rakunk a vöröshagymából, a zöldpaprikából és a paradicsomból. Meghintjük sóval, rászórjuk a fűszerpaprikát és az összezúzott fokhagymát. Felöntjük vízzel, hogy ellepje a rétegezett hozzávalókat, majd fedő alatt lassan főzzük. A birkapaprikást - igen lassan - addig kell főzni, amíg a megkóstolt lé szinte a szájpadlásunkhoz ragasztja a nyelvünket. Ez legalább 4-5 órás szertartásszerű tevékenység. A birkapaprikást nem szabad megkeverni, mert a hús, és a többi alkotóelem összetörik. A bográcsot csak forgatni szabad. A birkapaprikáshoz friss kenyeret vagy tarhonyát, esetleg sós burgonyát kínálunk.

Bárány szűz sült-szeletek

Hozzávalók: (8 személyre): 8 szelet bárányszűz, 1 kis csomó kakukkfű, 5 gerezd fokhagyma, 1 dl olaj, 1 egész citrom, só, bors, ízlés szerint.
Elkészítése: A kakukkfű levélkéit letépkedjük, de nem aprítjuk össze. A fokhagymát finomra vágjuk. E két anyagot az olajjal jól elkeverjük. A hússzeleteket mindkét oldalon borsozzuk, és az olajkeverék felével megkenve hidegen tartjuk az elkészítésig. Pihentetés után a húsokat sózzuk és hevített roston 2-3 percig sütjük mindkét oldalon. A húsoknak rózsaszínűeknek kell maradniuk. A citrom héját lereszeljük, és a maradék olajjal elkeverve tálaláskor a húst megkenjük vele.
Elkészítési idő: 15 perc (plusz, pihentetési idő: 1-2 óra)
Egy adag: 1013 kJ / 242 kcal
Ajánlott ital: Somlói furmint

Báránysült

Hozzávalók: 1000 g csontos bárányhús, 10 g só, 100 g sárgarépa, 80 g gyökér, 60 g zellergumó, 1 cs. petrezselyemzöld, 1 dl olaj, 100 g póréhagyma
Elkészítése: A zöldségféléket és a póréhagymát megtisztítjuk, megmossuk, és karikákra vágjuk. A bárányhúst bedörzsöljük a sóval és a finomra vágott petrezselyemzölddel. Ezután tepsibe tesszük, melléhelyezzük az előkészített zöldségeket és a póréhagymát. Meglocsoljuk az olajjal, majd közép meleg sütőben - gyakori locsolgatással - megsütjük. Közben a zöldségeket és a póréhagymát együtt megforgatjuk a bárányhússal. Amikor a hús elkészült, pihentetjük, majd feldaraboljuk, ízlésesen tálra rendezzük, ráhalmozzuk a vele együtt készített zöldséget. Az egészet saját levével meglocsoljuk.

Bárányragu

Hozzávalók: 80 dkg bárányhús (lapocka vagy tarja), 10 dkg zsíros szalonna, 20 dkg főtt fehér bab (lehet konzerv), 10-15 apró mogyoró vagy gyöngyhagyma, 2 ek olívaolaj, 1 ek vaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, 1 ek liszt, 1 ek apróra vágott petrezselyem vagy 1 kk. szárított, 1,5 dl száraz fehérbor, só, bors.
Elkészítése: A szalonnát vágjuk nem túl apró kockákra, a hagymákat hámozzuk meg. A szalonnát közepes lángon kissé olvasszuk meg az olajban, adjuk hozzá az egész hagymákat és kb. 5 percig pirítsuk. A szalonnakockákat és a hagymát szedjük ki, csepegtessük le és tegyük félre. A húst vágjuk kb. fél dekás kockákra. A hagymás szalonna visszamaradt levében olvasszuk fel a vajat, és a húst állandó forgatás mellett pirítsuk meg. Ha megsült szórjuk meg a liszttel, és öntsük fel a borral. Adjuk hozzá a babérlevelet és az egész fokhagyma gerezdeket, és alacsony hőfokon pároljuk tovább kb. 30-40 percig. Szedjük ki a fokhagymát és a babérlevelet, adjuk hozzá a szalonnakockákat és a hagymákat és pároljuk tovább, amíg a hagyma félpuha lesz. Adjuk hozzá az előfőzött babot, melegítsük fel majd fűszerezzük erőteljesen sóval, borssal és petrezselyemmel.

Báránypörkölt

Hozzávalók: 1000 g csontos bárányhús, 0,6 dl olaj, 100 g vöröshagyma, 10 g fűszerpaprika, 8 g só, 80 g zöldpaprika, 30 g paradicsom, 240 g laskatészta
Elkészítése: A kicsontozott bárányhúst kockákra, a vöröshagymát, a zöldpaprikát, és a paradicsomot finomra vágjuk. Lábasban olajat forrósítunk, amelyben a vöröshagymát gyakori kevergetéssel aranysárgára pirítjuk. Hozzáadjuk a feldarabolt bárányhúst és a báránycsontokat. Megsózzuk és gyakori kevergetés mellett, fedő alatt lassan pároljuk. Közben hozzáadjuk az előkészített zöldpaprikát, és paradicsomot. Ha az étel zsírjára pirult, beleszórjuk a fűszerpaprikát és felöntjük kevés vízzel. Fedő alatt - néhányszor megkeverve - készre pároljuk. Akkor az igazi, ha a leve sűrű, bársonyos, színe élénkpiros. A pörkölthöz frissen kifőzött, forró laskatésztát adunk.